Finančni instrumenti – kaj so in katere so glavne vrste instrumentov
Finančni instrumenti so lahko dejanski ali virtualni dokumenti, ki predstavljajo pravne dogovore, ki vključujejo kakršno koli finančno vrednost. To so sredstva, s katerimi se običajno trguje. Večina finančnih instrumentov omogoča učinkovit prenos kapitala od tistih, ki sredstva za vlaganje imajo, k tistim, ki sredstva za naložbe potrebujejo. Platformo za prenos teh sredstev pa zagotavlja finančni sistem.
Osnovni namen izdaje finančnih instrumentov je zbiranje sredstev za financiranje držav, bank, podjetij in drugih projektov. Ravno zaradi tega so v praksi najbolj prepoznavni lastniški (delnice) in dolžniški (obveznice) instrumenti. Z njimi se trguje na kapitalskih trgih.
Vrste finančnih instrumentov
Finančne instrumente lahko razdelimo na denarne instrumente (Cash instruments) in izvedene finančne instrumente (Derivative instruments).
Vrednost denarnih instrumentov je določena neposredno na trgih. To so lahko vrednostni papirji, ki so prosto prenosljivi, in instrumenti, kot so posojila in depoziti, kjer se morata posojilojemalec in posojilodajalec dogovoriti za prenos.
Vrednost izvedenih finančnih instrumentov pa izhaja iz vrednosti in značilnosti enega ali več osnovnih instrumentov, kot so recimo borzni indeksi ali obrestne mere. To so lahko instrumenti, s katerimi se trguje na borznem trgu (Exchange-traded derivatives) ali izvedeni finančni instrumenti, s katerimi se trguje na prostem trgu (Over-the-counter (OTC) derivatives).
Po drugi strani pa lahko finančne instrumente razvrščamo tudi glede na to, ali temeljijo na lastništvu (odražajo lastništvo do izdatelja instrumenta) ali na dolgu (odražajo posojilo vlagatelja, ki ga je dal izdajatelju instrumenta). Če gre za dolžniške instrumente se le-ti nadalje razvrščajo v kratkoročne (dospelost krajša od enega leta) in dolgoročne instrumente (dospelost je daljša od enega leta).
Valutni instrumenti in transakcije z njimi niso niti dolg niti lastništvo, zato spadajo v svojo kategorijo.
Najpogosteje so v praksi uporabljeni lastniški in dolžniški finančni instrumenti
Lastniški instrumenti predstavljajo delež v lastništvu podjetja. Lastnik delnice se imenuje delničar in ima v lasti delež izdaje kapitala. To mu tudi daje pravico do sorazmernega dela v nadzoru družbe.
Na drugi strani pa dolžniški instrumenti predstavljajo posojila, ki jih daje vlagatelj lastniku podjetja. Obveznice na primer odražajo dolžniško-upniško razmerje med izdajateljem obveznice in njenim kupcem. So finančna obveznost izdajatelja, ki obljublja, da bo poplačal določeno vsoto denarja na določen datum v prihodnosti. Na denarnem trgu se trguje s kratkoročnimi dolžniškimi finančnimi instrumenti. Poleg kratke ročnosti sta za te instrumente značilna tudi visoka likvidnost in praviloma nizko tveganje.
Mednarodni računovodski standard MRS 32 opredeli finančne instrumente kot “vsako pogodbo, na podlagi katere nastane finančno sredstvo enega podjetja in finančna obveznost ali kapitalski instrument drugega podjetja.”
Finančne instrumente pa najbolj natančno določa zakonodaja posamezne države.
Finančni instrumenti vključeni v zakon o trgu finančnih instrumentov
Natančno si preberite 7. člen ZTFI-1, saj sem v nadaljevanju zaradi enostavnejšega razumevanja le povzel posamezne instrumente.
Finančni instrumenti so:
1. prenosljivi vrednostni papirji,
2. instrumenti denarnega trga,
3. enote kolektivnih naložbenih podjemov (enote premoženja različnih vrst skladov),
4. izvedeni finančni instrumenti (opcije, terminske pogodbe, menjalni posli, nestandardizirane terminske pogodbe in drugi izvedeni posli) v zvezi z vrednostnimi papirji, valutami, dogovori o terminski obrestni meri, emisijskimi kuponi ali donosi kot osnovnimi instrumenti ali drugi izvedeni finančni instrumenti, finančni indeksi ali druga finančna merila, ki jih je mogoče poravnati s prenosom osnovnega instrumenta ali z denarnim plačilom,
5. izvedeni finančni instrumenti v zvezi z blagom kot osnovnim instrumentom, ki morajo biti poravnani z denarnim plačilom, ali so lahko poravnani z denarnim plačilom po izbiri ene od strank,
6. izvedeni finančni instrumenti v zvezi z blagom kot osnovnim instrumentom, ki se lahko poravnajo s prenosom osnovnega instrumenta, pod pogojem, da se z njimi trguje na organiziranem trgu, v MTF oziroma v OTF,
7. izvedeni finančni instrumenti v zvezi z blagom kot osnovnim instrumentom, ki se lahko poravnajo s prenosom osnovnega instrumenta in niso navedeni v prejšnji točki ter nimajo komercialnih namenov, imajo pa značilnosti drugih izvedenih finančnih instrumentov,
8. izvedeni finančni instrumenti za prenos kreditnega tveganja,
9. finančne pogodbe na razlike,
10. izvedeni finančni instrumenti v zvezi s spremenljivkami ozračja, prevoznimi stroški, emisijskimi kuponi ali stopnjami inflacije ali drugimi uradnimi ekonomskimi statističnimi podatki,
11. katerikoli drug izveden posel v zvezi s premoženjem, pravicami, obveznostmi, indeksi in ukrepi, ki ni naveden v točki 1. do 10. in ima značilnosti drugih izvedenih finančnih instrumentov, zlasti ob upoštevanju, ali se z njimi trguje na organiziranem trgu, v MTF ali OTF, ali pa se obračunavajo in poravnavajo prek priznanih klirinških družb oziroma je treba v zvezi z njimi zagotavljati zahtevano (dnevno) kritje,
12. emisijski kuponi, ki jih sestavljajo katerekoli enote, za katere je ugotovljeno, da so skladne z zahtevami trgovanja s pravicami do emisije toplogrednih plinov v EU.
Ker se finančni instrumenti pojavljajo v tako raznovrstnih oblikah, jih pogosto razvrstimo tudi v skupine glede na lastninske pravice, čas do dospetja, valuto denominacije, izplačilo prihodkov, kreditno boniteto, stopnjo likvidnosti, državo ali regijo, gospodarsko panogo, tržno kapitalizacijo, davčno obravnavo itd. Poglejmo si podrobneje, kako lahko finančne instrumente razdelimo v različne kategorije.
Kategorije finančnih instrumentov, kot jih opredeljuje MiFID II
1. Lastniški vrednostni papirji
– delnice
– potrdila o deponiranju
2. Dolžniški instrumenti
– obveznice
– instrumenti denarnega trga
3. Obrestni izvedeni finančni instrumenti
– standardizirane terminske pogodbe in opcije, uvrščene v trgovanje na mestu trgovanja
– zamenjave, nestandardizirane terminske pogodbe in drugi obrestni izvedeni instrumenti
4. Kreditni izvedeni finančni instrumenti
– standardizirane terminske pogodbe in opcije, uvrščene v trgovanje na mestu trgovanja
– drugi kreditni izvedeni instrumenti
5. Valutni izvedeni finančni instrumenti
– standardizirane terminske pogodbe in opcije, uvrščene v trgovanje na mestu trgovanja
– zamenjave, nestandardizirane terminske pogodbe in drugi valutni izvedeni instrumenti
6. Lastniški izvedeni finančni instrumenti
– opcije in standardizirane terminske pogodbe, uvrščene v trgovanje na mestu trgovanja
– zamenjave in drugi lastniški izvedeni instrumenti
7. Izvedeni instrumenti na blago in izvedeni instrumenti na pravice do emisije
– opcije in standardizirane terminske pogodbe, uvrščene v trgovanje na mestu trgovanja
– drugi izvedeni instrumenti na blago in izvedeni finančni instrument na pravice do emisije
8. Strukturirani finančni instrumenti
9. Listinjeni izvedeni finančni instrumenti
– nakupni boni in izvedeni instrumenti na certifikate
– drugi listinjeni izvedeni instrumenti
10. Finančne pogodbe na razlike
11. Produkti, s katerimi se trguje na borzi (skladi, obveznice in blago, s katerimi se trguje na borzi)
12. Pravice do emisije
13. Drugi instrumenti
Izobraževanje oseb, ki dajejo strankam informacije o finančnih instrumentih, investicijskih storitvah in poslih
Pridružite se nam na izobraževanju, kjer vam bomo na strukturiran in celovit način predstaviti delovanje finančnih trgov in finančnih instrumentov ter poslovanje z njimi. Začeli bomo s splošnim pregledom aktualnih dogodkov na finančnih trgih, vključno z novimi predpisi, ki so vezani na to področje financ. Sledil bo prikaz finančnih instrumentov in storitev ter različnih mest trgovanja. Na koncu bodo prikazane še politike, ki jih morajo imeti banke, ki ponujajo investicijske storitve svojim strankam.
Izobraževanje je pripravljeno v skladu z zahtevami Agencija za trg vrednostnih papirjev glede znanj in usposobljenosti fizičnih oseb, ki dajejo strankam informacije o finančnih instrumentih, investicijskih storitvah in poslih ter pomožnih investicijskih storitvah. Te osebe morajo po končanem izobraževanju tudi uspešno opraviti preizkus znanja in usposobljenosti. Za več informacij o tem izobraževanju kliknite tukaj.
Poglobite svoje poznavanje finančnih instrumentov in tržnih tveganj. Pridružite se nam na seminarju na Bledu.
Hitra in enostavna prijava na seminar. Pošljite nam vaš elektronski naslov in hitro vas bomo kontaktirali glede vaše prijave in podrobnosti o seminarju.
Gotovo boste izvedeli kaj novega o finančnih instrumentih, prejeli pa boste tudi kup nasvetov za njihovo praktično uporabo. Po seminarju boste bolje razumeli povezavo med finančnimi instrumenti in tveganji.
Brošura seminarja in dodatne infografike o finančnih instrumentih
Želite izvedeti še več o finančnih instrumentih?
Potrebujete dodatno pomoč pri uporabi izvedenih instrumentov v praksi?