Valutna opcija (Currency Option) je pogodbeno razmerje, ki daje kupcu opcije pravico, da kupi ali proda določen znesek deviz v prihodnosti po vnaprej dogovorjenem izvršilnem tečaju.
Glede na to, da pridobi kupec z nakupom opcije le pravico, hkrati pa nima nobenih obveznosti iz tega pogodbenega razmerja, mora plačati banki premijo. To je cena oziroma vrednost opcije. Drugače povedano, premija predstavlja strošek nakupa opcije in je tudi najvišja možna izguba za špekulante. Po plačilu premije kupec opcije pričakuje samo koristi. V primeru pa, da valutna opcija zaradi spremembe valutnih tečajev v prihodnosti ne obeta koristi, jo kupec preprosto zavrže. Podobno kot pri zavarovanju avtomobila. Če v času zavarovanja ni prišlo do škodnega dogodka, zavarovalna pogodba pa je potekla, jo tudi v tem primeru imetnik zavrže. Tudi zavarovancu predstavlja plačana zavarovalna premija edini strošek.
Izvršilni tečaj (Strike Price) je zelo pomemben parameter pogodbenega razmerja. Določi ga kupec opcije. Izvršilni tečaj (v razmerju s trenutnim tečajem) je poleg časa trajanja opcije najpomembnejša spremenljivka, ki močno vpliva na ceno opcije. Zato naj jo, skupaj s potrebnim časom trajanja opcije, kupec preudarno in premišljeno izbere. Nepotrebno ali pretirano zavarovanje je tudi v primeru zavarovanja valutnega tveganja nepotreben strošek.
Ob sklenitvi posla se individualno dogovori znesek tuje valute, datum dospetja in izvršilni tečaj ter seveda vrsta in smer opcije. Vsi ti parametri posla se odrazijo v premiji, ki jo mora plačati kupec. Valutno opcijo je mogoče izvršiti (uresničiti pogodbene zaveze) v določenem obdobju (ameriški tip opcije) ali pa samo na določen dan v prihodnosti (evropski tip opcije).
Primer uporabe valutne opcije
Izvoznik, ki izvaža v tujino, bo prejel plačilo v tuji valuti šele čez nekaj mesecev. V času do plačila pa je izpostavljen valutnemu tveganju. Podobno, kot se lahko izvoznik zavaruje s terminsko prodajo dolarjev z uporabo valutnega terminskega posla, pa lahko kupi tudi prodajno opcijo na dolarje. V primeru opcije ima izvoznik več možnosti, da postane njegov posel še uspešnejši:
– v primeru padca tečaja dolarja bo imel kupec opcije pravico prodati dolarje po izvršilnem tečaju, ki bo višji od tržnega tečaja v prihodnosti. Ravno zaradi tega je izbira izvršilnega tečaja ob nakupu opcije tako pomembna. Izvršilni tečaj predstavlja raven kupčeve zaščite.
– v primeru rasti tečaja dolarja pa bo izvoznik opcijo zavrgel in dolarje prodaj po višjem, aktualnem tržnem tečaju. V takem primeru bo zaradi nakupa opcije dosegel dodaten dobiček v primerjavi z rezultatom, ki bi ga dosegel z zavarovanjem z valutnim terminskim poslom.
Nakup valutne opcije je lahko odlična strategija za podjetja, ki se začenjajo ščititi pred valutnim tveganjem. Edina slabost je precej visoka premija, ki jo mora kupec takoj plačati. Seveda pa lahko v kombinaciji z drugimi opcijami dosežejo cenejše in zato bolj optimalno zavarovanje.
Valutna opcija v teoriji in praksi
Če želite izvedeti več o praktični uporabi valutnih opcij, opcijskih kombinacijah ali drugih izvedenih finančnih instrumentih, se udeležite katerega od naših prihajajočih seminarjev. Na seminarjih bodo podrobneje obravnavane valutne in obrestne opcije, osnove njihovega vrednotenja, predvsem pa praktični primeri njihove koristne uporabe v praksi.
Izvedeni finančni instrumenti v praksi
Kompleksnejši izvedeni finančni instrumenti
Za več informacij o izvedenih finančnih instrumentih si lahko preberite tudi članek Kaj so izvedeni finančni instrumenti?