Zamenjava obrestnih mer (Interest Rate Swap, IRS) je zavezujoč dogovor med dvema strankama, da zamenjata eno vrsto plačila obresti za drugo vrsto obresti, na določene prihodne datume. Znesek obresti, ki se izmenjajo, je odvisen od navidezne glavnice (Notional Value) in posameznega obrestnega obdobja.
Najpogosteje uporabljena zamenjava obrestnih mer je Klasična zamenjava obrestnih mer (Plain Vanilla IRS). Pri tem finančnem instrumentu ena stranka plačuje fiksno obrestno mero (Swap Rate), druga stranka pa plačuje spremenljivo obrestno mero (EURIBOR ali LIBOR). Nominalni znesek posla se ne izmenja med pogodbenima strankama, temveč se uporablja zgolj za izračunavanje denarnih tokov, ki jih ena stranka plačuje drugi.
Primer uporabe zamenjave obrestnih mer
Podjetje, ki je najelo posojilo po spremenljivi obrestni meri (referenčna obrestna mera Euribor + 2 %) se boji, da bodo obrestne mere v prihodnosti naraščale. Zato se odloči, da bo svoje obrestno tveganje zaščitilo z zamenjavo obrestnih mer. Sklenilo bo posel s poslovno banko, s katerim bo banki plačevalo dogovorjeno fiksno obrestno mero, od banke pa bo prejemalo spremenljivo obrestno mero. V praksi rečemo, da bo podjetje kupilo zamenjavo obrestnih mer (saj bo plačnik fiksne in prejemnik spremenljive obrestne mere).
Na ta način se bo podjetje zaščitilo pred tveganjem rasti obrestnih mer v prihodnosti. Če bodo obrestne mere v prihodnosti res naraščale, bo podjetje svoja višja plačila po posojilni pogodbi nadomestila iz višjih plačil, prejetih po zamenjavi obrestnih mer. S sklenitvijo zamenjave obrestnih mer bo podjetje “zaklenilo” plačila obrestnih mer na fiksno raven – na raven obrestne mere zamenjave obrestnih mer (Swap Rate).
Slika: Prikaz denarnih tokov pri zamenjavi obrestnih mer

Če želite izvedeti več o praktični uporabi zamenjave obrestnih mer ali drugih izvedenih finančnih instrumentov, se udeležite katerega od naših prihodnjih seminarjev. Na seminarjih so obravnavani številni praktični primeri zavarovanja valutnega in obrestnega tveganja, podrobno pa je predstavljeno tudi delovanje posameznih instrumentov.
Izvedeni finančni instrumenti v praksi
Kompleksnejši izvedeni finančni instrumenti
Za več informacij o izvedenih finančnih instrumentih si lahko preberite tudi članek Kaj so izvedeni finančni instrumenti?
Pridružite se nam na seminarjih o izvedenih instrumentih, zavarovanju in upravljanju tveganj. Gotovo boste izvedeli mnogo novih, predvsem pa praktičnih nasvetov.