Kaj je MiFID II in zakaj je tako pomemben?
MiFID II predstavlja eno največjih sprememb pri uravnavanju finančnih trgov Evropske unije od začetka finančne krize. Je ambiciozni poskus Evropske unije, da bi oblikovala enotno knjigo pravil za vse trgovanje s finančnimi instrumenti, ki bi veljala za celotno unijo. Z novimi pravili se poskuša povečati stabilnost finančnega trga in zaupanja vanj ter hkrati okrepiti zaščito vlagateljev. Lahko bi celo rekli, da je MiFID II poleg baselskih standardov ena od najpomembnejših sprememb finančnih predpisov v zadnjem času. Njegova implementacija prinaša nove izzive za vse udeležence na finančnih trgih. Zahtev nove uredbe (MiFIR) in dopolnjene in spremenjene direktive (MiFID) ne gre podcenjevati, zato je zanašanje na hitro in površno prilagoditev v zadnjem trenutku neprimerno.
Ste res že implementirali vse zahtevane novosti?
Celoten paket MiFID II je stopil v veljavo 3. januarja 2018. Naj za uvod navedem le nekaj perečih tem, kjer želi nova zakonodaja nadgraditi obstoječo, pa se pri tem sooča s številnimi medsebojno povezanimi težavami.
Preglednost trgovanja
Verjetno najbolj pomembna sprememba glede na obstoječi režim je zahteva po preglednosti pred in po trgovanju na vseh OTC trgih. Obstoječa preglednost borznih instrumentov se širi na praktično vse OTC instrumente. Na vseh trgih se torej poskuša uvesti sistem, ki je podoben tistemu, ki že velja za vse udeležence na delniških trgih. Zavezujoče ponudbe za likvidne instrumente pod določeno velikostjo transakcije bodo morale biti objavljene pred izvršitvijo posla. Podobno velja tudi za preglednost po trgovanju. Skoraj vsi posli bodo morali biti objavljeni. Čeprav je preglednost po trgovanju relativno nesporna, pa predstavlja preglednost pred trgovanjem, še posebej za obveznice in OTC posle, enega od najbolj zapletenih sestavnih delov MiFID II.
Zaščita vlagateljev
Določbe MiFID II, ki so namenjene krepitvi zaščite vlagateljev, bodo omogočale, da bodo vlagatelji prejeli veliko več informacij o stroških, povezanih z njihovimi naložbami, in o učinkih teh stroškov na potencialne prihodke. Prikazi potencialnih prihodkov bodo morali vključevati tudi rezultate morebitnih negativnih scenarijev. Na ta način naj bi se zagotovilo, da so vlagatelji res dobro obveščeni o potencialnih tveganjih njihovih naložb. Upravljavci skladov in investicijska podjetja, ki izvršujejo naročila svojih strank, bodo morali okrepiti dolžnost najboljšega izvrševanja naročil.
Regulativni nadzor
Mnogi menijo, da je nadzor, ki ga predpisuje MiFID II, pretiran. Regulatorji bodo prejeli podrobnosti vseh transakcij, vključno z identifikacijskimi oznakami držav in rojstnimi datumi vključenih strank. Investicijske družbe bodo morale hraniti vse zapise, vključno s posnetki telefonskih pogovorov, zapisi elektronskih sporočil, obvestil preko družabnih omrežij in zapisnikov s sestankov s strankami. Vsi ti zapisi bodo morali biti shranjeni do 7 let in bodo morali biti na razpolago pristojnim organom, če jih bodo le-ti zahtevali. Oddelki za skladnost poslovanja bodo morali shranjevati vse zapise o morebitnih primerih zlorabe trga in o vseh preiskavah.
Pridružite se nam na prihajajočem seminarju v Ljubljani
Poleg zgoraj navedenih tem Vas bomo na seminarju seznanili tudi z drugimi pomembnimi spremembami in zahtevami, ki jih MiFID II prinaša v vsakodnevno poslovanje bank in investicijskih podjetij.
Poglejte si brošuro in se prijavite na seminar
Seminar bo potekal 1. februarja 2018 v hotelu Four Points by Sheraton v Ljubljani
Udeležite se seminarja ter skozi praktične primere spoznajte zakonodajo, ki ureja področje finančnih trgov. Srečali boste tudi udeležence iz drugih bank in investicijskih podjetij in z njimi izmenjali izkušnje in dileme pri uvajanju MiFID II v prakso.